Dlaczego kołdry puchowe zapewniają tak wysoki komfort snu?
Dlaczego kołdry puchowe zapewniają tak wysoki komfort snu?

Dlaczego kołdry puchowe zapewniają tak wysoki komfort snu?

Puch to bez wątpienia materiał o najlepszych właściwością termoizolacyjnych. Zawdzięcza to swojej niesamowitej budowie, którą natura kształtowała przez miliony lat. Ptactwo posiadające  warstwę upierzenia puchowego przystosowane jest do życia w skrajnych warunkach atmosferycznych. Znajdujący się pod ich piórami, przylegający do ciała puch pozwala im przetrwać mroźne zimy gromadząc ich ciepło blisko ciała. Natomiast w lecie puch izoluje zwierzęta od wysokich temperatur otoczenia.


Pojedyncze piórko puchowe zbudowane jest ze sprężystych promyków, pokrytych milionami mikroskopijnych włosków. Całość tworzy trójwymiarową, skomplikowaną strukturę o dużej objętości i wyjątkowo niskiej wadze. Takie parametry sprawiają, że puch może gromadzić i zatrzymywać bardzo duże ilości powietrza, które zatrzymuje ciepło i izoluje od otoczenia.


Kolejną cechą tego materiału, ze względu na bardzo dużą ilość mikroskopijnych promyczków jest higroskopijność. Puch jest w stanie absorbować bardzo duże ilości wilgoci, co reguluje temperaturę użytkownika kołdry puchowej. Nie pozwala mu się nadmiernie spocić ani przegrzać.

Zaskakująco niska waga puchu sprawia, że odczucia podczas przykrywania się kołdrą puchową nie można porównać z niczym innym niż z przykrywaniem się „chmurką”. Żaden inny naturalny materiał nie ma tak wysokich parametrów jak puch. Naukowcom również nie udało się stworzyć materiału syntetycznego choćby zbliżonego parametrami do puchu, mimo że badania nad sztucznym odpowiednikiem prowadzone są od ponad 80 lat.

Trwałość! Puch użytkowany zgodnie z przeznaczeniem jest niesamowicie trwałym materiałem i bardzo długo zachowuje swoje właściwości izolacyjne w porównaniu z innymi alternatywnymi wypełnieniami kołder, a także bardzo dobrze znosi pranie w wodzie. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oraz gatunków puchu i nie każdy będzie posiadał wszystkie powyższe właściwości. Natomiast o tym, jakiego puchu powinniśmy szukać, powstał już odrębny artykuł, który można przeczytać na naszym blogu klikając w link: (Wysokiej jakości puch).

Rozwój technologii włókienniczej umożliwił tworzenie tkanin pucho-szczelnych, które nie tylko zatrzymują puch wewnątrz kołdry, ale są również przy tym bardzo delikatne i przyjemne w dotyku, świetnie oddychają i nie tracą swoich właściwości po wielu praniach. Można wybierać w najróżniejszych wariantach, począwszy od bardzo mocnych batystów bawełnianych, poprzez delikatne tkaniny satynowe, aż po nowoczesne tkaniny MicroTencel o genialnych właściwościach, czy luksusowe żakardowe jedwabie.

Kołdry puchowe to bez wątpienia najlepsze kołdry dla osób lubiących ciepło. Jedyne co należy zrobić to wybrać odpowiednią grubość, dostosowaną do temperatury w naszej sypialni, do materaca i naszych indywidualnych preferencji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl