TRWA WYPRZEDAŻ OSTATNICH ROZMIARÓW! 

Wysokiej jakości puch
Wysokiej jakości puch

Wysokiej jakości puch
Jak sprawdzić czy puch jest wysokiej jakości?
Czym tak naprawdę jest wysokiej jakości puch?
Jakie parametry puchu są dla nas szczególnie istotne?
Nowy puch, świeży puch, oraz puch używany i puch z odzysku - czym się różnią?
Co wybrać, puch gęsi, czy puch kaczy?
Kołdra puchowa czy pierzyna?
Podczas wyboru kołdry puchowej powinniśmy poznać odpowiedzi na powyższe pytania. Jeśli stoisz przed takim wyborem, a świat puchu nie jest dla Ciebie jasny, poniższy artykuł powinien Ci pomóc dokonać właściwego wyboru.

Jak sprawdzić czy puch jest wysokiej jakości?
Kupując kołdrę puchową, nie mamy możliwości sprawdzenia czym tak naprawdę została ona wypełniona. Musimy więc opierać się na deklaracji producenta, na opisach produktu na etykiecie, w katalogu czy na stronie internetowej producenta. Im więcej informacji tam znajdziemy tym lepszego produktu możemy się spodziewać, jednak powinny interesować nas tylko konkretne informacje. Unikajmy produktów które w opisie są po prostu chwalone, a szukajmy konkretnych informacji, obok których podana została norma według której puch został przygotowany. Przykładowa norma określająca jakość puchu to: PN EN 12934.

Czym tak naprawdę jest wysokiej jakości puch?

Czysty puch!
Najbardziej istotną kwestą dla każdego z nas podczas wybory kołdry puchowej jest czystość wypełnienia puchowego. Jest to materiał pochodzenia zwierzęcego i bardzo istotne jest to aby był dobrze wyprany. Nowoczesne technologie pozwalają uzyskać niemalże sterylnie czysty surowiec i coraz więcej producentów je stosuje. Jednakże ciągle duża ilość produktów dostępnych na rynku, tworzona jest według niskich standardów. Szukajmy informacji o czystości puchu w produkcie który chcemy kupić oraz normy według której został oczyszczony. Chodzi tu o nasze bezpieczeństwo.
Puch Nowy!
Jest to szczególnie istotna kwestia pod względem trwałości produktu. Nowy puch gwarantuje, że produkt posłuży nam bardzo długo – 10 lat albo i dłużej. Ale czym w takim razie jest puch używany? Zdecydowana większość produktów z puchu, dostępnych na rynku wykonanych jest z puchu używanego - z odzysku. Oznacza to, że puch był używany jako wypełnienie kołdry kurtki lub śpiwora przez kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, został ponownie wyprany, przesortowany i użyty ponownie jako wypełnienie. Tego rodzaju materiał jest w dużym stopniu zużyty. Żywotność kołdry wypełnionej puchem używanym jest o wiele krótsza. Od początku użytkowania „połamany”, zużyty puch, często wydostaje się na zewnątrz. Nigdy nie znajdziemy na etykiecie, czy w opisie produktu informacji, że kołdra została wypełniona puchem z odzysku lub puchem używanym, ponieważ producenci, nie mają obowiązku informować o tym. Podana wprost informacja na etykiecie produktu, że wypełnienie kołdry stanowi „puch nowy” lub „puch świeży”, gwarantuje nam to. Można wywnioskować to również sprawdzając klasę puchu. Jeżeli producent podaje, że puch jest Klasy I, jest to również dla nas gwarancją, że otrzymamy puch nowy w kołdrze. Jeżeli nie znajdziemy tej informacji, należy spodziewać się gorszej alternatywy. Ustne zapewnienia sprzedawcy nie powinny być dla nas taką gwarancją.

Polski puch gęsi!
Już samo pochodzenie puchu, mówi nam o jego jakości. Szukajmy produktów z polskiego puchu gęsiego – jest to jeden z najbardziej cenionych gatunków puchu na świecie! Unikajmy produktów z puchem niewiadomego pochodzenia. Nowy puch kaczy jest drobniejszy, ma niższą sprężystość i więcej odlotów. Może stanowić tańszą alternatywę, pod warunkiem, że jest on bardzo dobrze wyprany. Bardzo często okazuje się jednak, że puch kaczy ma specyficzny, nieprzyjemny zapach, którego nie da się pozbyć. Wybierajmy świadomie, zawsze sprawdzajmy jakiego pochodzenia jest puch.

Zawartość puchu w puchu

Cenną informacją przy wyborze kołdry puchowej jest dla nas procentowa zawartość puchu, w wypełnieniu. Możemy znaleźć w produktach różne proporcje, takie jak puch 100%, puch 90%, puch 70% itd. Pozostałą część wypełnienia zazwyczaj stanowi pierze, w niektórych skrajnych przypadkach inne materiały, takie jak poliester. Kołdry w których jest mniej niż 60% puchu to kołdry pół-puchowe lub pierzyny. Najlepszym materiałem jest oczywiście puch 100%. Pierze jest materiałem zbędnym w kołdrach, używa się go aby obniżyć cenę produktu, kosztem jakości. Puch jest niesamowicie lekki, ma najlepsze właściwości izolacyjne i higroskopijne przez co sprawdza się idealnie jako wypełnienia kołder czy kurtek. Pierze (pióra) takich właściwości nie mają. Im więcej pierza, a mniej puchu w kołdrze tym będzie ona cięższa, będzie słabiej izolować i gorzej „oddychać”. Brak tak podstawowej informacji w opisie produktu jakim jest zawartość procentowa puchu, nie zwiastuje nic dobrego. Szukajmy puchu 100% lub 90%, jeśli chcemy mieć kołdrę najlepszej jakości.

Sprężystość Puchu
Sprężystość puchu to parametr który mówi nam wprost o jakości puchu. Im większa sprężystość, tym niższa waga, a większa objętość puchu. Dzięki czemu, można użyć wagowo mniej wypełnienia przy zachowaniu tej samej izolacji, to z kolei przekłada się na komfort użytkowania. Parametr ten wyrażany jest w CUIN-ach. Dla przykładu, bardzo dobrej jakości puch 100% posiada sprężystość 800 CUIN, oznacza to że 1 uncja puchu (28 gram) po rozprężeniu zajmuje 800 cali sześciennych (13,1 dm3)

Certyfikaty
Wszelkiego rodzaju certyfikaty jakie przedstawia producent są dobrym poświadczeniem jakości. Jednym z najbardziej popularnych certyfikatów jest OEKO-TEX. Jest to instytucja zajmująca się badaniem jakości materiałów z których tworzone są produkty tekstylne. Aby uzyskać taki certyfikat wszystkie używane przez producenta materiały, muszą spełniać wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa dla użytkowników, zazwyczaj wyższe niż wymagają tego normy Europejskie. Najwyższym standardem jest OEKO-TEX Klasa I standard 100 – bezpieczne dla dzieci i niemowląt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl